Backtävling i Åshagshöjden utanför Torsby kördes för 15:e gången i modern tid. Den första tävlingen kördes redan 1948 i grusbacken upp på höjden, och idag var det dags igen. Snabbast för dagen – en värmländsk speedwaylegendar – Lillebror Johansson.
”Ta med kameran” var instruktionen innan jag for norrut. Idag fick jag svaret på varför den skulle med. Vi skulle på backtävling, rätt ut i skogen!
Det var premiär för mig på den här tillställningen, och vill passa på att berömma arrangörerna som gjort ett fenomenalt jobb med allt kring tävlingen och tävlingsplatsen. Det erbjöds skjuts upp till toppen på åsen där depån och målgång var beläget. Vi valde dock att knalla ner en bit längs backen och intog vad vi tyckte den perfekta platsen.
Ekipagen började komma, med de yngsta först. Sen susade de förbi, en efter en, den ena hojen märkligare än den andra. Alla med en enorm charm kring sig. Det var också ett antal gamla JAWA-motorer som susade förbi, och direkt tog mig näsan på en promenad lägs minnenas allé. Till den tiden då fyrventilarna var det absolut nyaste kring speedwayovalerna. Den doften alltså…wow!
Efter en snabb titt i programbladet och startlistan så fanns det ju ett namn man kände igen från just den tiden. SM-tvåan i speedway 1979, Lillebror Johansson från Lysvik med startnummer 17. Han var en tung kugge i den Solkattelag som körde i den högsta serien i början på 1980-talet. Och här var han, still going strong. Dagens snabbaste tid uppför den långa backen, och att han är till åren var det då inget någon märkte av. Det var heller inte första gången han hade snabbaste tiden. I programbladet kunde man läsa att det hänt vid ett flertal tillfällen.
Nåväl – en härlig lördagseftermiddag blev det!
Som vanligt – låna gärna en bild om du vill, men skriv var den kommer från. På instagram får du gärna tagga fotografen som du hittar under namnet @bearroad